niedziela, 28 lutego 2016

1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - 2016








Figury

Ukrywamy się na placu budowy między paletami
cegieł, za wieloma górami piasku. Strzelamy
z patyków i upadamy w nieistniejącej
kałuży krwi.

*

W piwnicy mieszkają duchy – nie chcą wyjść.
Poprawiają na ścianach te same słowa:
„Bolesław Piasecki tu siedział”, „Na wyrok czeka
Bogusław Kozłowski”, „Jezu wyratuj”.

*

Przez kilka lat układałam starannie koc na kołdrze,
szukałam boków dłuższych, i tak naprawdę, nigdy
nie byłam do końca pewna, czy zrobiłam to dobrze.
Dopiero niedawno odkryłam, że jest to kwadrat.



B.J.


(zdjęcia własne)

poniedziałek, 22 lutego 2016

Wystawa Van Gogha

"Po Berlinie, Szanghaju, Petersburgu, Florencji i Singapurze przyszedł czas na Warszawę. Długo wyczekiwana, światowej sławy wystawa Van Gogh Alive już od 14 listopada br. zagości w specjalnie do tego stworzonej, nowej przestrzeni wystawienniczej przy PGE Narodowym zwanej Centrum Wystawowym przy PGE Narodowym. Multimedialna wystawa Van Gogh Alive jest jedyną i niepowtarzalną okazją do odkrywania twórczości malarza z nieznanej dotąd perspektywy dzięki wykorzystaniu technologii SENSORY4™. Ponad 3 tysiące dzieł mistrza wyświetlanych w formie wielkoformatowych, tętniących kolorami obrazów. Każda powierzchnia galerii – ściany, kolumny, sufit, a nawet podłoga przemieniają się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości mistrza. Poruszająca gra świateł i kolorów, intensywna paleta barw, nietypowe pociągnięcia pędzla czy charakterystyczna faktura obrazów oglądane z bliska oraz towarzysząca, nastrojowa muzyka pozwolą lepiej docenić kunsztowny styl malarski van Gogha i razem z nim przenieść się do Holandii, Paryża, Arles, Saint-Rémy de Provence oraz Auvers-sur-Oise, gdzie powstały jego największe arcydzieła." (źródło: http://vangoghalive.pl/wystawa/ )

Wystawa trwała do 14 lutego - w tym ostatnim dniu napawałam się widokiem i atmosferą tego niecodziennego oraz niezwykłego widowiska. Po minucie pobytu nie mogłam wydobyć ze wzruszenia głosu. Zrobiłam sporo zdjęć, postaram się umieścić ich jak najwięcej.















Laura Bran - dziękuję za zaproszenie i gościnę :)
Bogumiła Jęcek



Pokój Van Gogha



(zdjęcia własne)

poniedziałek, 8 lutego 2016

Wyniki XVI Ogólnopolskiego Konkursu Tyska Zima Poetycka

Jury w składzie: 
Jacek Gutorow 
Karol Maliszewski 
Tadeusz Sławek po przeczytaniu i dogłębnym przeanalizowaniu maszynopisów 69 tomików poetyckich spełniających warunki regulaminu, jako kandydata do nagrody postanowiło wskazać autora maszynopisu „Brudy prać” opatrzonego godłem Nobody . 

1.02.2016 nastąpiło w Teatrze Małym komisyjne odtajnienie godła. Laureatem XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy „Tyska Zima Poetycka” – po debiucie jest Jacek Mączka z Sanoka. Jury stwierdza, że laureatowi przysługują nagrody regulaminowe: - wydanie drukiem nagrodzonego tomiku - nagroda pieniężna w wysokości 3.000 zł brutto ufundowana przez Teatr Mały w Tychach. Zgodnie z regulaminem konkursu, aby powiadomić wszystkich jego uczestników o wynikach, dokonano w Teatrze Małym otwarcia pozostałych kopert z adresami do korespondencji. Organizatorzy XVI Tyskiej Zimy Poetyckiej serdecznie zapraszają wszystkich uczestników konkursu i osoby towarzyszące do Teatru Małego (ul. ks. kard. Augusta Hlonda) 26.02. 2016 (piątek) na biesiadę poetycką wieńczącą XVI Ogólnopolski Konkurs na Tomik Wierszy TYSKA ZIMA POETYCKA – po debiucie. W programie: // godz. 17.00, kawiarnia „Belfegor” (Teatr Mały) Turniej Jednego Wiersza ( dla laureata nagroda 200 zł, książki i zaproszenia na imprezy do Teatru Małego; wyniki turnieju publikowane będę w marcu 2016 na łamach kwartalnika „Tyski Magazyn Kulturalny”) Warunkiem uczestnictwa jest osobiste odczytanie jednego niepublikowanego wiersza i złożenie czytelnej, podpisanej kopii na ręce jury. // godz. 18.00, scena Teatru Małego Wieczór autorski laureata XVI „TYSKIEJ ZIMY POETYCKIEJ” Jacka Mączki i promocja wydanego przez Teatr Mały nagrodzonego tomiku „Brudy prać”. W spotkaniu wezmą udział jurorzy konkursu: Jacek Gutorow i Tadeusz Sławek.  



/nadesłane/

poniedziałek, 1 lutego 2016

Krótki wiersz

Michał Pranke

Hymmn

W miejscu zaraz z brzegu, z miejsca zjawia się inne miejsce.
Co rusz żarzy się.                    Coraz szybciej zarasta jezioro.

W spisie. We śnie. Na szkle. Z żywych, z martwych: w koło.





Dom Literatury w Łodzi
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi
ul. Roosevelta 17
90-056 Łódź